Годишња архива: 2017

О праоцима и Господу Исусу Христу, Свети Николај Жички

“Господе, подизао си пастире свакоме стаду, а пастири су ложили огњеве за своја стада, да се стада не замрзну на врлетном друму историје.  Док Свечовек, Син Јединородни, не разбукта огањ велики и не позва сва стада да се греју. Гле, како се дубоко крију сви племенити метали, очи дубине земаљске! Како ли си тек Ти скривен под пепелом земље, најплеменитији ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија и освећење звонаре у Трнави

У суботу, 30. децембра 2017. године, у дане поста пред Рођење Христово када Српска Православна Црква слави успомену на Свете преподобномученике игумана Пајсија и ђакона Авакума, црква Светих Благовести у Трнави, где су се ови Божији угодници и подвизавали и одакле су одведени на страдање, у присуству  мноштва народа прославила  је своје заступнике пред Богом и пред људима. Светом Архијерејском ... детаљније »

Представљање часописа Жички благовесник у НБ “Стефан Првовенчани“ у Краљеву

У сусрет предстојећим празницима у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” представљен је божићни број Жичког благовесника, часописа који је далеке 1919. године покренуо Свети владика Николај Велимировић. О новом броју али и концепцији часописа говорио је јереј Александар Р. Јевтић, уредник часописа и парох при Храму Светог Саве у Краљеву. Отвореност за хришћанска промишљања која долазе из других области интересовања људскога духа ... детаљније »

Вече поезије хуманитарног карактера у Бајиној Башти

На иницијативу Луке Лукића, ученика четвртог разреда богословије Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима, у четвртак 28. децембра одржано је хуманитарно вече поезије. Лукине песме су нас сабрале, да бисмо још једном показали да смо хришћани и људи широког срца. У градску галерију мештани Бајине Баште су пристизали с осмехом на лицу, спремни да помогну своме суграђанину и своме ближњем. ... детаљније »

Хуманитарна Божићна приредба у Бајиној Башти

У уторак 26. 12. 2017. године, ученици четвртог разреда ОШ “Свети Сава“ приредили су хуманитарну Божићну приредбу на којој су сакупљали новчани прилог за потребе лечења школског друга Деспота Лазића.       Деспота од рођења прати “булозна епидермолиза“. У питању је тешка и ретка болест која је у медицини позната као“деца лептири“, а коју карактеришу отворене ране и јак ... детаљније »

Зимска школа веронауке

Благодарећи Господу на неизмерним даровима и прослављајући све угоднике Његове, ученици веронауке су имали прилику да и на овој Зимској школи веронауке, четвртој по реду, присуствују разним активностима, радионицама и предавањима. Овогодишња Зимска школа веронауке, која се одржава на Златару, замишљена је под слоганом ,,МОЛИТВА – ПРИНОС БОГУ“. Велика радост је свакако што смо имали прилику да се дружимо са ... детаљније »

Најава: Представљање Божићног броја часописа Жички благовесник у Народној библиотеци “Стефан Првовенчани“ у Краљеву

СА БЛАГОСЛОВОМ ЕПИСКОПА ЖИЧКОГ Г. ЈУСТИНА У БИБЛИОТЕЦИ “СТЕФАН ПРВОВЕНЧАНИ“ У КРАЉЕВУ   ПРЕДСТАВЉАЊЕ БОЖИЋНОГ  БРОЈА ЧАСОПИСА ЖИЧКИ БЛАГОВЕСНИК   ЧЕТВРТАК   28. 12. 2017. г. у 19.00 ч.   О БОЖИЋУ, ЗНАЧАЈУ ДОБРОТЕ И ЧОВЕКОЉУБЉА  ГОВОРЕ: – ЈЕРЕЈ АЛЕКСАНДАР Р. ЈЕВТИЋ, УРЕДНИК ЧАСОПИСА – ДИПЛ. ПСИХОЛОГ МИЛОШ БЛАГОЈЕВИЋ, ВАСПИТАЧ У ЗАЈЕДНИЦИ МЛАДИХ  ПРИ СОС ДЕЧИЈЕМ СЕЛУ У КРАЉЕВУ ДОБРОДОШЛИ! ... детаљније »

Ноје у песми, причи и игри

Сви ученици петог разреда Основне школе „Академик Миленко Шушић“ у Гучи похађају часове Верске наставе. На часовима су им представљене недавно објављене књиге за децу „Давид и Голијат и још 19 старозаветних прича у стиху за децу“, „Библија-Стари Завет у причама за децу“, као и садржаји часописа „Светосавско звонце“. Ученици су се потрудили и да на свој начин ове дивне ... детаљније »

Евхаристијско сабрање у манастиру Ковиље

На дан када Света Црква слави Свете петозарне мученике и Светог свештеномученика Гаврила патријарха српског, радује се ковиљска светиња. Овај угодник Божији у страшно време Турске владавине над Србијом, исповедио је веру у живога Бога и прославио се као велики мученик за Христа. Патријарх Гаврило је 1644. године сазидао млађу манастирску Цркву (сада саборну) Светог Николаја и богато даривао манастир. ... детаљније »