Годишња архива: 2017

Црквена слава у Комадинама (Ивањица)

На дан када се наша Света Црква молитвено сећа Светог великомученика Прокопија прослављена је црквена слава у селу Комадине, покрај Ивањице. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј Синиша Раденковић уз саслужење старешине ивањичке цркве протојереја Милинка Тимотијевића, јереја Зорана Стевлића и јереја Миладина Малића из Епархије банатске.   Велику духовну радост донело је учешће великог броја деце и младих, ... детаљније »

У Гучи састанак генерације богослова из Манастира Крке

Дана 17/04. јула 2017. године Господње, на позив свог школског друга пароха гучког Радована Стевановића, генерација богослова се окупила како би евоцирали успомене на ђачке дане и живот у Богословији Света Три Јерарха при манастиру Крки. Сутрадан, 18/05. јула, на дан Светог Атанасија Атонског, одсужена је Света Литургија, као и помен професорима и школским друговима. Том приликом је богослужењем началствовао ... детаљније »

У Краљеву литургијски прослављен празник Светих Козме и Дамјана

Свети бесребреници и чудотворци, Козмо и Дамјане, посетите немоћи наше, на дар сте добили на дар и дајте нам (тропар Светих глас осми).   Свети мученици римски Козма и Дамјан, који су својим даром исцељивања чак и самог римског императора Карина, који их је подвргао мукама, убедили да хришћани не треба да буду прогањани, су литургијски прослављени у Храму Светог Саве ... детаљније »

Слава Цркве у Жаочанима

Сутрадан по празнику првоврховних апостола Петра и Павла, када наша Света Црква прославља Сабор Светих дванаест апостола, а особито апостола Павла, сабрао се верни народ села Жаочани и околине да прослави своју храмовну славу. Светом Литургијом началствовао је Архијерејски намесник трнавски протејереј Мирослав Петров уз саслуживање старешине цркве у Атеници јереја Влада Капларевића и чачанског ђакона Драгана Милованчевића.   Особиту ... детаљније »

Прослављен Павловдан у Цветкама

У четвртак, 13. 07. 2017. године, на празник Сабора Светих дванаест апостола – Павловдан, у Цветкама је свечано обележена храмовна слава. У присуству свештенства и верног народа цветачке парохије, најпре је служена Света Литургија којом је началствовао протојереј-ставрофор Љубинко Костић из Матарушке Бање, уз саслуживање јереја Милана Костића из Грачаца, војног свештеника поручника Владимира Благојевића, као и старешине храма у ... детаљније »

Празник Сабора Светих дванаест апостола у Манастиру Стара Павлица

На празник Сабора Светих дванаест апостола литургијски смо се сабрали у манастиру Стара Павлица да прославимо славу поменуте светиње која се као светионик духовности још из преднемањичког доба уздиже изнад десне обале реке Ибар. Сабрањем је началствовао Архијерејски намесник студенички протонамесник Здравко Николић уз саслужење протојереја Радована Радосављевића, јереја Данила И. Петровића, јереја Александра Суботића и јереја Слободана Глишовића. Сестре ... детаљније »

У Витковцу на Петровдан служена Света Архијерејска Литургија

Доскора девастиран и склон паду, а сада обучен у ново рухо, Храм Светих апостола Петра и Павла у Витковцу (Архијерејско намесништво гружанско) дочекао је данас, заједно са својим свештеником јерејом Александром Тодоровићем и повереном му паством,  свога духовног оца и архипастира Преосвећеног Епископа  жичког Јустина. Епископ је началствовао Светом Литургијом уз саслужење Архијерејског намесника гружанског протојереја Милосава Живановића  из Гривца, ... детаљније »

На планини Јелици прослављена храмовна слава Свети апостоли Петар и Павле

На празник Светих апостола Петра и Павла сабрао се народ Божији на планини Јелици да литургијски прослави Бога у Тројици, чију су Цркву поменути апостоли утврдили и проширили по читавој васељени. Сабрањем је началствовао протојереј Љубиша Јанковић уз саслуживање надлежног свештеника  протонамeсника Горана Јанковића, пароха горачићког. Свету Литургију својим умилним појањем улепшали су студенти Православног богословског факултета у Београду . ... детаљније »