Годишња архива: 2017

Ђурђиц у Храму Светог Саве у Краљеву

На празник Обновљења Храма Светог великомученика Георгија, у народу познатог као Ђурђиц, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин је служио Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог Саве у Краљеву. Предстојећи литургијском сабрању, Епископ је освештаним Даровима причестио свештенство и верни народ. Посебан прозбени благослов је упутио данашњим свечарима, који су и поред домаћих обавеза нашли времена и љубави да буду ... детаљније »

Промоцијом књиге “Задужбине Косова и Метохије“ затворена Изложба фотографија Патријарха Павла у Бајиној Башти

У среду 15. новембра 2017. године, у галерији установе “Култура“ у Бајиној Башти представљена је књига „Задужбине Косова и Метохије – историјско, духовно и културно наслеђе српског народа“. Промоцији књиге присуствовао је архијерејски намесник рачански протојереј Милинко Лукић са свештеницима из намесништва рачанског, као и игуман манастира Раче о. Герман (Авакумовић) и игуман манастира Покрова Пресвете Богородице код Сребренице о. ... детаљније »

Основци приредили “Музичко вече“ у знак сећања на Патријарха Павла у Бајиној Башти

У понедељак 13. новембра, у оквиру Изложбе фотографија Патријарха Павла, у просторијама установе “Култура“ у Бајиној Башти, одржано је “Музичко вече“ ученика ОШ “Свети Сава“. Припремајући се на часовима верске наставе и грађанског васпитања, ученици су приредили радосно вече за све посетиоце изложбе. Чуо се звук виолине, клавира, хармонике, гитаре… Певало се и играло коло.   Циљ организовања музичке вечери ... детаљније »

Војнобезбедносна агенција прославила у Краљеву своју славу Светог краља Драгутина -Преподобног Tеоктиста

Војнобезбедносна агенција је 12. новембра обележавајући Дан ВБА и Дан безбедносне службе свечано прославила и своју крсну славу Светог краља Драгутина – Преподобног Теоктиста. Ове године домаћин славе био је  4. центар ВБА  у Краљеву. Испред овог центра госте је дочекао, као прави  домаћин славе пуковник мр Бобан Радивојевић. Међу најзначајнијим гостима поред директора ВБА бригадног генерала Петра Цветковића и ... детаљније »

Свети краљ Милутин – слава параклиса војног аеродрома “Морава“

У Недељу, 24. по Духовима, 12. новембра 2017. године, литургијски је прослављена слава параклиса на војном аеродрому “Морава“ у Лађевцима. Светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Љубинко Костић, архијерејски заменик Епископа жичког, уз саслужење архијерејског намесника жичког протојереја-ставрофора Ненада Илића, протојереја Милинка Стојковића, затим војних свештеника: капетана јереја Александра Затезала (Команда РВиПВО, Земун), потпоручника јереја Владана Вуковића (2. бригада КоВ, Краљево), ... детаљније »

Манастир Градац прославио ктиторску славу

Дана 12. новембра 2017. године, када наша света Црква прославља преподобног оца Теоктиста и преподобну мајку Јелисавету, манастир Градац прославио је ктиторску славу. Литургијом је началствовао протојереј Радоја Сандо, старешина Храма Светог Саве у Краљеву. Саслуживали су му протонамесник Здравко Николић, архијерејски намесник студенички, јереј Данило Петровић, свештеник при манастиру Павлици, јереј Никола Ћурчић, парох градачки и ђакон Марко Ерић. ... детаљније »

Прослављена ктиторска слава у храму Светог Ахилија

Торжествено прослављање нашег заштитника и ктитора храма започело је свечаним бденијем. У присуству великог броја верника из ариљског краја, богослужењем је началствовао протојереј-ставрофор Дмитар Луковић, а потом је уприличена трпеза љубави. Беседом о краљу Драгутину, протонамесник Дарко Несторовић, подсетио нас је на историјске чињенице о животу Светог краља и Србији из тог времена. Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, началствовао ... детаљније »

Добротворна Изложба фотографија Патријарха Павла у Бајиној Башти

Благословом Епископа жичког г. Јустина, у Бајиној Башти је отворена Изложба фотографија Патријарха Павла. У присуству свештенства намесништва рачанског и великог броја суграђана, изложбу је отворио игуман манастира Раче о. Герман (Авакумовић). Поставка фотографија у галерији установе “Култура“ трајаће до 15. новембра, када је планирана Промоција књиге “Задужбине Косова и Метохије“. О књизи ће говорити о. Исидор, професор богословије у ... детаљније »

Свети Димитрије — храмовна слава у Брезни

„У невољама нађе Васељена великог заштитника, тебе мучениче, који побеђујеш многобошце. Као што си уништио Лијеву гордост и за борбу оснажио Нестора, тако се моли, Свети Димитрије, Христу Богу, да нам дарује велику милост.“ Дана 26/8. новембра 2017. године, када наша Света Црква прославља Светог великомученика Димитрија, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у храму ... детаљније »

Поклоњење гробу Светог Саве и моштима Светог краља Милутина у Бугарској

У организацији свештенослужитеља при храму Спаљивања моштију Светог Саве у Краљеву, на челу са протојерејем Радојем Сандом, група поклоника имала је прилику да првог новембарског викенда посети древне хришћанске светиње у бугарском престоном граду и старом граду Великом Трнову. Дводневна посета светињама Бугарске започела је молитвом у храму првог српског архиепископа одакле се група у раним јутарњим сатима упутила ка ... детаљније »