Годишња архива: 2017

Спасовдан у Манастиру Жичи

Литургијским сабрањем на празник Вазнесења Господњег своју храмовну славу прославио је Манастир Жича. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, а саслуживали су: игуман Манастира Студенице архимандрит Тихон (Ракићевић), секретар ЕУО Епарxије жичке архимандрит Дамјан (Цветковић), служашчи у Манастиру Жичи архимандрит Јаков (Лазовић), Архијерејски заменик Епископа жичког протојереј-ставрофор Љубинко Костић, Архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, ... детаљније »

Слава Храма Вазнесења Господњег у Чачку

Четрдесети дан по Васкрсењу, пошто смо у радости и слављу певали Христовом Васкрсењу, Господ нас призва да поздравимо и прославимо Вазнесење Господње! Након што је испунио дело икономије уздиже се као Победник изнад земље коју је спасао, Отац Га дочекује, а анђели и људи славе. Ово је радост због славе Христове, али и радост због спасења човековог. Христос је узео ... детаљније »

Освећење и слава Основне школе “Краљ Александар I“ у Горњем Милановцу

Дана 24. јуна 2017. године, Основна школа “Краљ Александар I“ у Горњем Милановцу прославила је крсну славу Свете словенске просветитеље и учитеље Кирила и Методија. Славље је започето ломљењем славског колача у јутарњим часовима у храму Свете Тројице у присуству вероучитеља и ђака. У поподневној смени обављено је освећење обновљене мале школе, коју похађају ученици од првог до четвртог разреда. ... детаљније »

Смрт објашњена од тешко болесне девојчице

“Не плашим се да умрем. Нисам рођена за овај живот!“   Смрт објашњена од стране дјевојчице која болује од карцинома у терминалном стадијуму Могу вам потврдити да сам као онколог са двадесет девет година професионалног ис­куства одрастао и промијенио се уз драме које преживљавају моји пацијенти. Ми и не познајемо нашу праву димензију све док, су­очени са несрећом, не откријемо ... детаљније »

Освећење храма на Савинцу

У Недељу слепорођеног, 21. маја 2017. године, Господ је сабрао цркву своју у пожешко насеље Савинац ради освећења храма. На једном од најлепших места у Пожеги саграђена је 2004. године црква на којој је у последњих годину дана извршена завршна фаза радова. Храм посвећен преносу моштију Светог Саве, првог српског архиепископа осветио је Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин уз ... детаљније »

Храмовна слава у Ивановцима

У  селу Ивановци, које се налази у делу качерске области, која се одређује као доњи Качер, на узвишењу Камаљ, подигнута је 2001.године црква посвећена  Светом Николи. Храмовна слава празник Пренос моштију Светог оца Николаја, и ове године је свечано прослављена. Верни народ из Ивановаца, суседних села  и Љига, сабрао се на Светој Литургији. Причасној Чаши Живота приступио је већи број ... детаљније »

Веронаука у храму и библиотеци

У недељу 21. маја 2017. године, група од двадесет и седам ученика верске наставе из петог разреда, са секретаром, професором француског језика и вероучитељем Основне школе „Академик Миленко Шушић“ из Гуче,  посетила је овчарско-кабларске манастире Вазнесење, Никоље и Успење Кабларско. У манастиру Вазнесење учествовали су у Светој Литургији, коју је служио архимандрит Тимотеј (Миливојевић), а део ученика и професори су ... детаљније »

Освећење темеља цркве у Гојној Гори

У суботу 20. маја 2017. године, у селу Гојна Гора које се налази близу тромеђе општина Горњи Милановац, Чачак и Пожега освећен је темељ храма посвећеног Светом Димитрију Солунском. Освећење и полагање повеље са благословом Епископа жичког Господина Јустина извршио је Архијерејски намесник пожешки протојереј-ставрофор Ненад Величковић, уз саслуживање месног пароха Драгољуба Шишовића, јереја Илије Милошевића и ђакона Александра Каранца. ... детаљније »

Освештан мозаик “Мајка Србија“ у Сечој Реци

Владика жички Господин Јустин  је 6. маја 2017. године, на празник Светог великомученика Георгија, служио празничну Литургију у Сечој Реци. Епископу су саслуживали протосинђел Сава (Илић), Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј-ставрофор Ненад Величковић, протојереј Радосав Гајић, ђакон Александар Грујовић и ђакон Небојша Вукадиновић. Након Литургије владика је освештао монументални мозаик „Мајка Србија“ који се налази на северном зиду сечоречке цркве. ... детаљније »