Годишња архива: 2016

Прослављени Свети новомученици Пајсије и Авакум у манастиру Трнави

На дан 17/30. децембра  2016. године наша Света Црква прославља сећање на два српска новомученика, Светог ђакона Авакума и игумана Пајсија. Посебно овај празник слави село Трнава, којe се простире од  десне обале Западне Мораве па до поносне Јелице планине. Чак и основна школа носи име „Свети ђакон Авакум“. Под  Јелицом , ушушкан , налази се манастир Благовести , где ... детаљније »

Емисија “Жички благовесник“, Тема: Представљање Божићног броја часописа Жички благовесник

Емисија “Жички благовесник“, РТВ Краљево Тема: Представљање Божићног броја часописа Жички благовесник Говори: јереј Александар Р. Јевтић, уредник часописа детаљније »

Божићни весници у школи у Поповићима

Последњи час Верске наставе пред распуст, у Поповићима, био је посвећен једном од највећих хришћанских празника- Божићу. Ученици ОШ „Драган Маринковић“ Адрани (истурено одељење Поповићи), изразили су жељу да направе украсе и са њима украсе бадњак. У сарадњи са учитељицама Маријом Павловић и Горданом Лазић Николић, као и васпитачицом Невеном Чубрић, направљена је креативна радионица у којој смо учествовали сви ... детаљније »

Ктиторска слава у манастиру Ковиље

У дану када Црква слави Свете петозарне мученике и Светог свештеномученика Гаврила патријарха српског, великог ревнитеља православне вере, које се не одрече ни по цену живота, и би посечен од Турака 1659. године у Бруси, а на позив преподобне игуманије  Агрипине и манастирског духовника о. Амвросија, сабрали смо се у обитељи ковиљској да прославимо ктиторску славу. Патријарх Гаврилио је уз ... детаљније »

У манастиру Сретење Архијерејском Литургијом прослављен празник Материце

У  недељу Праотаца, 25. децембра 2016. године, Преосвећени Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у овчарском манастиру Сретење. Преосвећеном Владици Јустину су саслуживали архимандрит Венијамин, игуман манастира Преображење, протојереј Србољуб Стојковић, протонамесник Горан Јанковић и протођакон  Александар Грујовић. Након читања Светог Јеванђеља Владика је дивном беседом говорио о данашњем празнику  који је установљен баш због Пресвете Богородице која је била ... детаљније »

Најава: Представљање Божићног броја часописа Жички благовесник, 26.12.2016.г. у 20.оо ч. РТВ Краљево

ТВ емисија “Жички благовесник“ У понедељак 26. децембра у 20:00 часова на РТВ Краљево биће приказана нова емисија “Жички благовесник“. Реприза: 27.12. у 15:10 ч.  и   16.01. у 20:00 ч. Тема:  Представљање Божићног броја часописа Жички благовесник Говори: јереј Александар Р. Јевтић У емисији се говори о историјату и циљевима часописа, Светом Николају Жичком као покретачу часописа, Божићу као празнику, ... детаљније »

Никољдан у манастиру Никоље

Храмовна слава никољске обитељи данас је прослављена Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Епископ жички г. Јустин уз саслужење игумана манастира Вазнесење архимандрита Тимотеја, настојатеља манастира Раче протосинђела Германа и протођакона Александра Грујовића. Сабрање су увеличале сестре манастира Благовештење, Јовање и Успење, као и братство манастира Свете Тројице. Боголужење је појањем улепшао хор ,,Вазнесењски“ из Чачка. Након прочитаног јеванђелског зачала, ... детаљније »

Канонска посета Епископа жичког Лучанима

Верни народ лучанских парохија и ширег подручја имао је част да у Недељу 26. по Педесетници буде удостојен учешћа на Светој Архијерејској Литургији. На дан када Света Црква слави велико светило Цркве Светог Саву Освећеног, Епископ жички Јустин служио је у храму Светог Саве Српског у Лучанима. Овај велелепни храм ће, ако Бог да, добити свој потпуни сјај на ... детаљније »

О покајању, Свети Николај Жички (Молитве на језеру)

Покајте се од својих путева, становници земље. Гле, око Домаћина света бди дубоко у вама. Не верујте заводљивим очима својим, пустите Око да вам осветли пут. Ваше очи су завеса на Оку Божјем. Покајање је признање погрешног пута. Покајање просеца нов пут. Покајнику се отварају очи за два пута: за онај, којим иде, и за онај, којим треба да иде. ... детаљније »