Годишња архива: 2014

Упокојила се игуманија Евдокија у манастиру Враћевшница

Дана, 29. децембра 2014. године, упокојила се у Господу игуманија манастира Враћевшница, високопреподобна мати Евдокија (Шутић). У навечерје празника светих српских мученика игумана Пајсија и ђакона Авакума, примивши храну вечног живота и лек бесмртности – Тело и Крв Господа Исуса Христа, предала је душу Господу. Игуманија Евдокија је рођена 1931. године у селу Паковраћи, од оца Стевана и мајке Јегдине, ... детаљније »

Акатист Светом мученику Бонифатију

И ове године братство храма Вазнесења Господњег у Чачку служило је овај акатист покајног карактера, за сву нашу браћу и сестре који ће ову ноћ провести у пијанству, страстима и блуду, упркос томе што се налазимо у посту спремајући своје душе да дочекамо Рођење нашег Спаситеља Господа Исуса Христа. Господе Исусе Христе помилуј нас грешне! детаљније »

Духовно предавање у ивањичкој Гимназији

У четвртак, 25. децембра 2014. године, у 17 часова, у Гимназији у Ивањици, др Владан Таталовић, професор Православног богословског факултета у Београду, је одржао предавање. Тема предавања је била „Црква и млади“. Поред професора и ученика Гимназије, предавању су присуствовали и професори и ученици Техничке школе, као и наставници из основних школа. Сви присутни, и професори и ђаци, су били ... детаљније »

Архијерејска Литургија у манастиру Згодачица

У недељу Светих Праотаца 28./15. децембра о. г. када наша Света Црква прославља Светог свештеномученика Елевтерија и преподобног  Павла, у манастиру Згодачици Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички господин Јустин коме су саслуживали свештеници епархије Жичке са протојерејем-ставрофором Јованом Ђоремом и настојатељем манастира јеромонахом Стефаном. Епископ Јустин је у пригодној беседи на крају Литургије нагласио да је ... детаљније »

Прослављене Материце у Пожеги

У недељу, 28. децембра 2014. године, црквена заједница у Пожеги прославила је Недељу праотаца и Материце. Литургијско славље употпуњено је учешћем дечијег хора, који чине ученици основних и средњих школа и ангажовањем једног броја дечака, који су чтецирали у олтару. По завршетку Литургије сви су се послужили укусним колачима, које су припремиле мајке, обележавајући на тај начин православни празник жена – Материце. Александар Каранац, вероучитељ детаљније »

Први Крсни ход у Рашки

Први Крсни ход Божијим благовољењем 27. 12. 2014. године на дан Св. муч. Тирса, Левкија и Калиника са благословом протонамесника Здравка Николића, ЦО Рашка и удружење „Зелени путокази“ из Рашке организовали су Крсни ход од храма Светог Архангела Гаврила у Рашки до храма Свете Тројице у Вареву. Јереј Александар Суботић испред ЦО Рашка и г. Зоран Симовић испред удружења „Зелени путокази“ из Рашке окупили су 35 ... детаљније »

Детињци у Косјерићу

У недељу 21. децембра, деца основне школе “Мито Игумановић“ из Косјерића, учестовала су у литургијској прослави празника Детињци. Светом Литургијом је началствовао протојереј – ставрофор Слободан Марковић уз саслуживање ђакона Живка Дамјановића. На Литургији су одговарала деца, предвођена протојерејем Радомиром Трипковићем и својим вероучитељем Томиславом Гајићем. Деци је у појању помагао хор “Св. владике Николаја“. Ученици су узносивши своје молитве Богу, одговарањем на Литургији, унели ... детаљније »

Евхаристијско славље у манастиру Сретење

У недељу, 21. децембра, на дан Преподобног Патапија, Светог ап. Состена, Аполоса и других, Преосвећени Епископ жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у овчарском манастиру Сретење. Преосвећени Владика је, као што је у самој беседи верном народу рекао, дошао да, у сусрет празнику Рождества Христовог, узме благослов Сретењске светиње и њеног сестринства, које већ деценијама одржавају овај манастир. ... детаљније »

Господ у Ариљу окупио децу

Литургијска заједница у граду светог Ахилија Лариског на Детињце је била посебно испуњена радошћу и усхићењем због оних којих је по речима Христовим пуно Царство Божје. Основци су дошли да заједно са својим вероучитељима и свештеницима прославе празник и учествују певањем и причешћем у вечери небеског Домаћина. Примивши Храну бесмртности и заблагодаривши Творцу свих и свега, заједничење су продужили у ... детаљније »